• POVINNÉ PREDPRIMÁRNE VZDELÁVANIE

•

Predprimárne vzdelávanie je povinné pre všetky deti, ktoré dosiahli päť rokov veku do 31. augusta, ktorý predchádza začiatku školského roka, od ktorého budú deti plniť povinnú školskú dochádzku v ZŠ.

Povinné predprimárne vzdelávanie sa uskutočňuje:

• v materskej škole (alebo v registrovanom neštátnom zariadení) priamou účasťou dieťaťa na predprimárnom vzdelávaní min. 4 hodiny denne. Dieťa navštevuje spádovú materskú školu podľa trvalého bydliska, alebo navštevuje aj inú materskú školu. Spádová materská škola mu miesto garantuje:

VZN o určení spádových materských škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Rožňava

• inde na základe žiadosti zákonného zástupcu, pretože si nepraje, aby jeho dieťa navštevovalo MŠ. Zákonný zástupca zabezpečí pre potreby vzdelávania svojho dieťaťa osobu, ktorá má ukončené najmenej úplné stredné všeobecné vzdelanie alebo úplné stredné odborné vzdelanie. Dieťa môže navštevovať aj zariadenia, ako sú detské centrá, neregistrované materské školy a pod. Domáce individuálne vzdelávanie môže zabezpečovať sám zákonný zástupca spĺňajúci uvedené dosiahnuté vzdelanie. Dieťa sa vzdeláva podľa individuálneho programu vzdelávania, ktorý je vypracovaný zákonným zástupcom v spolupráci s kmeňovou materskou školou. V mesiaci február kmeňová materská škola uskutoční overenie osobnostného rozvoja dieťaťa. (Ďalšie informácie ohľadom overenia budú doplnené na základe aktuálnych usmernení MŠVVaŠ SR).
        • doma min. 2 hodiny týždenne s pedagógom kmeňovej MŠ, ak mu navštevovať MŠ neumožňujú zdravotné dôvody. Takéto dieťa neabsolvuje overovanie osobnostného rozvoja.
        • materskú školu nenavštevujú tie deti, ktorým to neumožňuje ťažký zdravotný stav. Preto sú od plnenia povinného predprimárneho vzdelávania oslobodené.

Vo všetkých prípadoch je zákonný zástupca povinný podať svojej kmeňovej (alebo inej) materskej škole žiadosť okrem tých detí, ktoré už MŠ navštevujú a zákonný zástupca chce, aby ju dieťa naďalej navštevovalo. K žiadostiam je potrebné doložiť aj osobitné potvrdenia a vyjadrenia ako prílohy (napr. detský lekár, vyjadrenia z CPPPaP), o ktorých vás bude informovať riaditeľka MŠ podľa individuálnych prípadov.

Dieťa môže splniť podmienku povinného predprimárneho vzdelávania aj osobitným spôsobom a to vzdelávaním aj mimo územia SR, v školách zriadených iným štátom, podľa medzinárodných programov na základe poverenia ministerstva školstva, v zahraničí a vzdelávaním v Európskych školách.

Predprimárne vzdelávanie sa ukončuje dokladom o získanom stupni vzdelania, ktorým je osvedčenie o získaní predprimárneho vzdelania.

POKRAČOVANIE PLNENIA POVINNÉHO PREDPRIMÁRNEHO VZDELÁVANIA

Zaniká inštitút odloženej povinnej školskej dochádzky a dodatočne odloženej povinnej školskej dochádzky. Nahrádza ho pokračovanie plnenia povinného predprimárneho vzdelávania. Toto pokračovanie môže trvať len 1 rok.

VÝNIMOČNÉ PRIJATIE NA POVINNÉ PREDPRIMÁRNE VZDELÁVANIE

Predčasné zaškolenie dieťaťa v ZŠ už nie je možné bez výnimočného prijatia dieťaťa na povinné predprimárne vzdelávanie v MŠ. Tzn. dieťa začne plniť povinné predprimárne vzdelávanie ešte pred dosiahnutím piatich rokov veku na základe súhlasného vyjadrenia príslušného zariadenia výchovného poradenstva a prevencie a súhlasného vyjadrenia všeobecného lekára pre deti a dorast.

SLEDOVANIE PLNENIA POVINNÉHO PREDPRIMÁRNEHO VZDELÁVANIA

Ak zákonný zástupca neprihlási dieťa na plnenie povinného predprimárneho vzdelávania alebo písomne neospravedlní jeho neprítomnosť v materskej škole, považuje sa to za nedbanie o plnenie povinného predprimárneho vzdelávania.

Dochádzku dieťaťa do materskej školy (min. 4 hodiny denne) sledujú a evidujú učiteľky príslušnej triedy, rovnako ako aj dôvody, pre ktoré dieťa do materskej školy nedochádza.

Nedbanie o riadne plnenie povinného predprimárneho vzdelávania dieťaťa je materská škola povinná oznámiť príslušnému orgánu štátnej správy a obci, v ktorej má zákonný zástupca dieťaťa pobyt.

Nedbanie znamená:

1. ak zákonný zástupca svoje dieťa neprihlási na plnenie povinného predprimárneho vzdelávania

2. ak dieťa neospravedlnene vynechá viac ako 7 dní v mesiaci. Zákonný zástupca je povinný ospravedlniť akúkoľvek neprítomnosť dieťaťa (predložením písomného ospravedlnenia triednemu učiteľovi), pričom neprítomnosť dlhšiu ako 7 dní musí ospravedlniť potvrdením lekára.

Ospravedlniteľné dôvody neprítomnosti dieťaťa plniaceho povinné predprimárne vzdelávanie sú:

• choroba
        • lekárom nariadený zákaz dochádzky do školy

• rekonvalescencia alebo vyzdvihnutie dieťaťa z materskej školy pri príznakoch ochorenia počas dňa

• mimoriadne nepriaznivé poveternostné podmienky

• náhle prerušenie premávky hromadných dopravných prostriedkov

• mimoriadne udalosti v rodine

• účasť dieťaťa na súťažiach.

Ako sankčný nástroj sa zavádza osobitný príjemca prídavku na dieťa a príplatku k prídavku na dieťa. Tento sankčný nástroj je možné zvrátiť, ak zákonný zástupca preukáže nápravu.